אגו במהותו אמור לשקף את הרצונות שלנו, לשמור עלינו מדברים שיכולים לפגוע בנו. הוא כמו שומר של הנפש ומטרתו לשמור עלינו בהתמודדות עם מצוקות, משברים וסיטואציות לא נעימות.

לכל אחד מאיתנו יש אגו. תחושת "עצמי" גבוהה, תחושת "האני".

אגו=כבוד. מהשורש כבד. אנחנו יוצרים תחושת כבדות על הנפש שלנו ולא מצליחים לשחרר אותה.

ברגע שאנחנו חווים פגיעה כלשהי…דחייה, השפלה או חוסר אהבה, האגו נכנס לפעולה. הוא מרגיש שמישהו מבטל אותי, מוריד אותי והוא דורש צדק. רצון עז לעלות חזרה את הדימוי העצמי שלנו שנפגע.

ואנחנו לרוב נפגעים כאשר מישהו חיצוני משקף לנו איזושהי אמונה מגבילה שיש לנו על עצמנו.

כדוגמא: אם אני מאמין בתוכי שאני לא שווה או לא מספיק טוב, כל פעם שמישהו יתנהג אלי בחוסר תשומת לב או בהרמת גבה, ה"אגו" שלי יפגע ויעלב. אני אראה את היחס שאני מקבל מהסביבה כזלזול וחוסר כבוד וכהסכמה לכך שאני באמת לא שווה.

אני זוכר שבחלק מהוויכוחים שלי ושל בני הזוג שלי, אני פעלתי מתוך מקום של אגו. בתוך תוכי ידעתי שאולי אני לא צודק והייתי צריך להתנהג אחרת, אך לא הייתי מוכן להודות בכך. שאולי טעיתי. כי אם טעיתי… מה זה אומר עליי? שאני אדם חלש? לא שווה מספיק?

ולכן הטחתי האשמות חזרה. התגוננתי בכל כוחי כדי לא להיתפס אדם חלש שלא עומד על שלו. זה מה שהרגשתי בזמנו. בחוויה האישית שלי. הדימוי עצמי והערכה עצמית שלי היו נמוכים.

אז מה קורה כאשר האגו משתלט עלינו והורס לנו מערכות יחסים?

הצרות לא רחוקות מלהגיע…

כאשר האגו מנהל לנו את החיים, הוא עשוי לבוא לידי ביטוי בכמה דרכים:

1. חוסר כנות
אנחנו יכולים למצוא את עצמנו לא כנים ופתוחים עם עצמנו והסביבה. לא משתפים ברגשותינו ומה שעובר עלינו וזאת במטרה להגן עלינו מפגיעה. מנגנוני ההגנה שלנו כמו רציונליזציה או הכחשה מכים בכל הכוח וכך אנו לא מאפשרים לעצמנו ליצור מערכת יחסים פתוחה, כנה ואמיתית שמבוססת על תקשורת בריאה.

2. אמונות מגבילות
כילדים, אם התנהגנו לא יפה…ביקשנו סליחה, קיבלנו נשיקה והמשכנו הלאה.

כיום, לא תמיד יתחשק לי להתנצל בפני הבן זוג שלי, חברים או משפחה, במידה ופגעתי בהם.

כי בתחושה שלי, אם אני אתנצל…מה זה אומר עלי? האם זה אומר שאני חלש במערכת היחסים שלי? שאין לי עמוד שידרה? שאני לא "גבר" מספיק?

3. IT'S MY WAY OR THE HIGH WAY
אם בתוך תוכנו אנחנו יודעים שטעינו או שהיה ניתן לעשות דבר מה בצורה אחרת, האגו לרוב לא ייתן לי להביע זאת. אני אמשיך להתבצר בעמדותיי ואהיה עקשן עוד יותר. "זו הדרך שלי או הדרך החוצה…"

4. חוסר ביטחון עצמי.
לרוב, כאשר אנחנו באים ממקום של חוסר ביטחון עצמי, אנחנו מנמיכים את בן זוגנו. לועגים לו, מסתכלים לרוב על הדברים השליליים שהוא עשה, צועקים עליו ומאשימים אותו, וזה לרוב בא מחוסר בטחון עצמי שלנו.

קל לנו יותר להנמיך את האחר (כדי לשאוב אנרגיה ולהרגיש שאני "חזק" ) מאשר להתמודד עם החוסר בטחון שלנו. זהו מנגנון הרסני ביותר כי בנוסף לחוסר בטחון עצמי שלנו, אנחנו פוגעים באנשים שאנחנו אוהבים אותם.

רבים לא רוצים לדעת ומכחישים שההתנהלות שלהם מנוהלת על ידי האגו. והם מתרצים לסביבה את ההתנהלות הכוחנית שלהם ולרוב מאשימים את הסביבה ומצדיקים את התנהגותם.

חשוב לזהות גורמים אילו, לבחון את ההתנהלות שלנו בזוגיות. לראות את מנגנוני ההגנה שקופצים להם ולהבין האם אנחנו מנוהלים ע"י האגו שלנו. הפחד להיראות חלש.

להבין מהו המחיר שאנחנו משלמים על ההתנהלות הזו ולהבין שאפשר להתנהל אחרת. שיש מולכם אדם שאוהב אתכם ורוצה לטובתכם. לעבוד על האמונות המגבילות שלנו. על הפחדים שלנו.

להבין שאני יוצר פרשנויות לסיטואציות מסוימות שהן לא בהכרח נכונות. אם אני מראה חולשה, האם זה הופך אותי לאדם חלש? ממש לא.

לבוא ממקום של ענווה ואמפתיה. מקום של פתיחות ושפע.

אדם בעל בטחון עצמי הוא אדם שלא מנוהל ע"י האגו שלו. אדם ששואל שאלות. שבטוח במקומו וב"אני שלו".

האם אתם מנוהלים ע"י האגו שלכם???

תחשוב על זה!

אהבתם את הפוסט? מוזמנים להגיב ולשתף.