גיא ושלומי, זוג גייז בשנות ה-30 לחייהם. נשואים ויש להם 2 ילדים.

הם באו אלי בעקבות בעיות בזוגיות שלהם. כבר בפגישה הראשונה, שמתי לב לשפת גוף של גיא. פנים חמוצות, עייף, אנרגיה נמוכה. מבט של ייאוש על פניו. הוא לא מסתכל בכלל על שלומי.

גיא בא מבית חרדי. הוריו חזרו בתשובה והוא לא רצה. עשה ככל העולה על רוחו מבלי שהוריו ידעו. הוא הבן הבכור. אביו תמיד חשב שיש לו השפעה רעה על אחיו ואחיותיו הצערים יותר. לא היה לו עם מי לדבר בבית. עם מי לשוחח על רגשותיו ומה שעובר עליו בחיים. שלומי סיפר שיש לו אח גדול יותר שתמיד ראה בו מודל לחיקוי. אפילו קינא בו. הוא לא היה מקובל בבית הספר. הרגיש בילדותו שהוריו העדיפו את אחיו על פניו ולכן היה ילד מרדן ובעייתי וזאת על מנת לקבל תשומת לב ויחס.

כששאלתי מה מביא אותם לאימון…האשמות לא איחרו מלהגיע. גיא האשים את שלומי שלא ניתן לסמוך עליו. שהוא מסתיר ממנו דברים ונוהג לפלרטט עם גברים אחרים בפייסבוק . אין לו דחיית סיפוקים. הכל צריך להיות כאן ועכשיו. שלומי גם בגד בו בעבר ולכן יש גם בעיה של אימון. גיא דיבר בטון מאוד התנשאותי. הוא לא מרגיש תמיכה והרגשת ביטחון בזוגיות. בסופו של דבר הוא אמר ששלומי "לא רואה אותו". בעולם האימון כשמישהו מרגיש שלא רואים אותו זהו גורם רגשי שמעקב את אותו אדם מלהתקדם בחיים. מדובר על נושא של מקום. "אין לי מקום". אם זה מקום רגשי או מקום פיזי.

שלומי לא הכחיש את האשמות נגדו (ועל נושא של האשמות והעברת מסרים דיברנו במפגשים הבאים.). נוח לו שגיא נמצא בשליטה, מחפש תמיד אישורים מבן זוגו לעשות דברים. מפחד לומר את דעתו שמא איך גיא יגיב.

שאלתי אותם… כשהאימון יצליח, איך תרגישו?

שלומי אמר שהוא ירגיש יותר "גבר". זה שדואג לבן זוג שלו ולמשפחה שלו. "זה ימלא אותי". הוא טען שבעבודה הוא מקשיב, מתקתק דברים ומרוצים ממנו. לוקח אחריות. אך בבית זה בדיוק ההיפך. "לא נותנים לי לקחת אחריות". (שוב…נושא של האשמות).

זיהיתי אצל שניהם דפוסי תקשורת מאוד ברורים.

מטרת האימון היא יצירת תקשורת טובה יותר ולקיחת אחריות.

נתתי להם משימה הביתה. לדבר רגשות. במקום לפעול באוטומט ולהאשים. אחרי שדברנו ושיקפתי להם מה המשמעות של האשמות וצדקנות ומה המחיר שהם משלמים, פשוט לדבר רגשות. שכל אחד יפנה לצד השני וישתף מה הוא מרגיש ולא מה הצד השני עשה לא בסדר.

לאחר היכרות מעמיקה של בני הזוג…והגדרת מטרת האימון, חקרתי קצת על הילדות של שניהם. לגיא היה צורך עז בשליטה בחייו כמאין דפוס פיצוי על כך שלא הייתה לו שליטה בילדותו כשחי בבית חרדי. ושלומי רצה לקבל הכרה ויחס כי לא קיבל אותה מהוריו. הוריו עשו השוואה בינו לבין אחיו. תמיד הרגיש "הכבשה השחורה" במשפחה. אך כשגיא מטיח בו האשמות…הוא משחזר כל פעם את חווית הילדות שלו והוא מתרחק ונסגר.

במהלך הפגישות, ביקשתי מכל אחד מהם לספר מהוא מרגיש. להסתכל אחד לשני בעיניים כדי ליצור יותר תקשורת. אינטימיות. ואז לבקש מהצד השני שישקף לבן זוגו מה הוא אמר ואיך זה גורם לו להרגיש לשמוע מה הבן זוג מרגיש וחושב. בנוסף ביצענו תרגילים שבו כל אחד שם את עצמו בנעליו של השני, כאילו הוא היה ממש הבן זוג ושיספר מנקודת מבטו של האחר מה עובר עליו.

תרגילים אילו נתנו פרספקטיבה אחרת לבני הזוג. הם התחילו להבין מה הצד השני עובר ומרגיש. נוצרה אינטימיות חדשה ומרגשת.

עבדנו על נושא השליטה. ומה המשמעות שלה. תוך כדי האימונים, התחלנו לעשות תהליך נפרדות מהעבר. שלומי היה מאוד כעוס והוציא גם את העצבים שלו על יליהם. "אני לא רוצה להיות כמו אבא שלי" הוא אמר. ופה התהליך הנפרדות בא לידי ביטוי. להיפרד מהעבר, להיות יותר מחובר לעצמי שלי. להבין ששלומי הוא לא אבא שלו.

דיברנו על פרשנויות של הדברים שנאמרים אחד לשני ולמה זה יכול לגרום. בזמן שבני הזוג שיקפו אחד לשני מה עובר עליהם מבחינה רגשית ונפשית, הם גילו דברים אחד על השני שהם לא ידעו בעבר. ראיתי את החמלה והאהבה בעיניים שלהם. זה היה מרגש.

בנוסף, לימדתי אותם להוקיר אחד את השני ואת עצמם כמובן. לתת כבוד. להיות קשובים. בסופו של דבר הם יצרו חוזה זוגי חדש. חוזה ברור לשני הצדדים.

גיא ושלומי התחילו לראות אחד את השני יותר כי הם התחילו לראות את עצמם קודם.

התקשורת בניהם השתפרה פלאים. האינטימיות עלתה. גם מבחינה מינית. גיא התחיל להוריד בשליטה שלו ושיתף יותר את שלומי במה שנעשה בבית. סידורים וכ"ד. שלומי התחיל לקחת יותר אחריות על עצמו וכך גם אחריות יותר על הבית והילדים.

היום הם כבר מתכננים להביא לעולם ילד שלישי. הזוגיות שלהם טובה יותר, פורחת יותר ומאושרת יותר.

חשוב מאוד לדעת איך לתחזק זוגיות. איך להתנהל בתוכה. איך ליצור הרמוניה, שיתוף, הכלה ותקשורת נכונה.

לראות אותם היום, נתן לי סיפוק אדיר והוכחה שזוגיות בקהילה שלנו יכולה להצליח. לגדול ולהתפתח.

"אין דבר העומד בפני הרצון"!