פחד מדחייה הוא אחד מסוגי הפחדים השכיחים ביותר ובא לידי ביטוי בהמון מקרים אצל מאומנים שלי מהקהילה הגאה, בעיקר בהקשר לזוגיות.

הפחד הזה כמו שאר הפחדים שאנו חווים בחיינו (פחד להישאר לבד, פחד מנטישה וכ"ד), גורמים לנו לירידה משמעותית בערך העצמי שלנו, ליצירת אמונות מגבילות על עצמנו ומשם לתקיעות ואפילו להרס עצמי.

מאיפה נוצר הפחד הזה?

שורשי הפחד מגיעים בעיקר מהילדות שלנו. כאשר הרגשנו שאנחנו לא קיבלנו מספיק אהבה מהורינו, שלא הגנו עלינו, שנטשו אותנו. שנתנו לנו הרגשה שאנחנו לא בסדר.
ששפטו אותנו ועשו השוואות בינינו לבין האחים שלנו או הסביבה.

כשאנחנו גדלים בתחושה שמשהו בנו לא בסדר. שיש בנו משהו פגום. שאנחנו ילדים רעים. "אם הייתי ילד טוב אז אימא לא הייתה מתעצבנת עלי…"

כל התחושות הללו גורמות לנו כילדים להרגיש רגשות אשם. שאנחנו לא בסדר. וממקום זה, אנחנו מטילים ספק בערך העצמי שלנו וכל דחייה שנחווה בחיינו רק "מצדיקה" ומאששת את האמונה שאנחנו לא מספיק שווים.

כשזה מגיע לזוגיות, זה מתחלק למס' גורמים:

1. אני אחפש הוכחות בשטח שיצדיקו את את האמונות המגבילות שלי ואתעלם מהאמונות שסותרות אותן. ז"א לרוב קורה שכאשר אני בזוגיות, אני אחפש לריב עם הבן זוג שלי על כל מיני דברים קטנים
(לרוב אני אעשה זאת לא במודע) עד אשר זה יוביל למאבקי כוחות וריבים ובסופו של דבר לפרידה מהצד השני. ואז אגיד לעצמי "הנה… הוא נפרד ממני או שהוא דחה אותי. כי אני לא מספיק שווה או שאני לא ראוי שיאהבו אותי".

2. כשזה מגיע לזוגיות, אני אצפה שסוף סוף יגיע הגבר שתמיד ירצה אותי. יאהב אותי. יקבל את ההתנהגות שלי. עם היתרונות והחסרונות. ויסלח לי על כל טעות שאעשה. שהוא ייתן לי להרגיש שאני שווה משהו.אך לצפייה הזאת לאהבה ללא תנאי, מגיע גם הצפייה לדחייה. שבכל רגע נתון הוא ידחה אותי ואז אני נכנס לחרדה ולכאב גדול. זה גורם לכך שעוד בטרם קרה בכלל משהו, אני כבר צופה את הדחייה והפגיעה של הצד השני ומפרש כל דבר הכי קטן שנאמר או שנעשה כאילו זה במכוון אליי במטרה לפגוע בי.

כדוגמה: הבחור שאני יוצא איתו, לא יצר קשר כמעט יום שלם, אני מחליט שהוא לא בעניין שלי, הוא לא רוצה אותי. אני נפגע ונעלב ואפילו כועס. ואז נוצר פער. דיסונסס. וכדי לפתור את הדיסונסס הזה אני אומר לעצמי: "יותר טוב ככה. בכל מקרה הוא לא היה ממש הטעם שלי".

אני פותר לעצמי את הדיסונסס מפגיעה שלא התרחשה בכלל. לרוב אנחנו גם מאשימים את הצד השני ומתנהגים בתוקפנות.

3. כשאני חווה פחד מדחייה, יכול לקרות מצב שאני זה שיפרד מהבני זוג שלי כי אני אעדיף "לגמור עם זה" ולהבריח אותם, מאשר לחיות בצפייה מתמדת שהם ידחו אותי.

אז מה ניתן לעשות? איך אפשר להתמודד עם הפחד הזה?

1. ראשית להבין שמאחורי כל פחד, מסתתרת לה אמונה מגבילה. "אני לא שווה" ,"אני לא מספיק טוב". יש לעבוד על האמונות הללו ולהבין שהם סך הכל פרשנות ולא אמת.

2. להבין שלפחד יש כוונה חיובית. הפחד בא להגן עלינו ולשמור עלינו מפגיעה מסוימת.

3. להפסיק להגיב באופן נמהר ולפרש דברים מבלי לבדוק את העובדות קודם.

4. להקשיב למילים שיוצאות לנו מהפה ולשים לב להתנהגות שלנו. אם נגיב בתוקפנות כלפי בן זוגנו, הוא יגיב כך חזרה.

5. לא להאבק בפחד. לקבל אותו. להכיל אותו. ברגע שנאבק בו, אנחנו רק נעצים אותו.

6. לאהוב את עצמנו יותר.

7. להבין את המחיר שאני משלם אם אמשיך לחיות בפחד.

8. כל דבר התחלתי הוא מפחיד. מהרגע שהתחלנו ללכת כתינוקות, הפעם הראשונה שנסענו על אופניים וכ"ד. זה דורש תרגול.

9. להמיר פחד ברגשות חיוביים יותר. כמו התרגשות, התלהבות.

10. להקשיב לעצמנו. לשאול את עצמנו שאלות. ממה אני באמת מפחד? מה הסיבה שזה מפחיד אותי? מה יקרה אם אני לא אפחד? מה הדבר הנורא שיכול לקרות אם מישהו יסרב לי? האם שמישהו מסרב לי זה אומר עליי משהו או שזה קשור לאותו בן אדם?

11. לעשות הפרדה בין הדחייה עצמה (שלא קשורה אלינו בכלל) לבין החוסר אהבה שאני מרגיש עם עצמי. פה נדרשת עבודה.

12. לגלות חמלה כלפי עצמנו.

13. תרגיל יומן מחשבות שאני נותן למאומנים שלי. (מי שרוצה, שישלח לי מייל ואתן לו את התרגיל).

14. לעבור תהליך אימון. כדי לבצע בין היתר נפרדות מהעבר ומהילדות.

חשוב לציין שכל הנקודות שציינתי, דורש תרגול וזהו תהליך. אילו לא נוסחאות קסם!!

אם איזשהו פחד מנהל לכם את החיים, ואתם מרגישים קושי לשחרר אותו…מוזמנים ליצור איתי קשר וביחד נעבור תהליך מעצים שבו אתם תרגישו איך אתם מסירים מעצמכם את כל הפחדים הללו ועובדים על הביטחון העצמי שלכם כדי שתוכלו להיכנס למערכות יחסים נכונות ובריאות עבורכם ממקום של עוצמה וחופש!

שלכם באהבה כפיר.

אם אהבתם את הכתבה, מוזמנים לרשום בתגובות ולשתף את הפוסט.